Menu

Václav Krpelík

Vaclav Krpelik"K horám jsem se jako fotograf dostal prostřednictvím objektivu poprvé v roce 2009. Jednalo se o skotské Cuillins na ostrově Skye. Pocity, které jsem tenkrát při fotografování zažil, mě oslovily natolik, že jsem upustil od ostatních témat krajinářské fotografie a zaměřil se na fotografii hor.

Uplynulo mnoho let, během kterých jsem s fotoaparátem navštívil ruzná pohoří, vylezl na spoustu vrcholků a v horách zorganizoval nespočetné množství foto-workshopů a foto-expedic pro veřejnost.

Fotografovat hory znamená přicházet do kontaktu s těmi nejdrsnějšími klimatickými podmínkami, jaké si vůbec dokážete představit. Zatímco turisté nebo rekreační horolezci jsou neustále v pohybu a v případě horších povětrnostních podmínek se okamžitě stáhnou, my fotografové stojíme, v honbě za dokonalým světlem, na těch nejexponovanějších místech za každého počasí, často celé hodiny. V některých případech na vrcholcích i nocujeme, abychom zachytili první a poslední paprsky východů a západů slunce.

V těchto situacích není prostor pro kompromisy a tak mě produkty firmy Vaude doprovází téměř od samého začátku. Volím batohy, oblečení, spací pytle a stany, na které se mohu za každé situace stoprocentně spolehnout a při fotografování soustředit na to podstatné.

Kromě fotografování hor se mnoho let věnuji podvodní fotografii provozované při potápění na jeden nádech (tzv. freedivingu). V současné době jsem v České republice jediným fotografem, který se do hloubek moří a oceánů, za nejrůznějšími zvířaty, vydává s těžkou fototechnikou vždy bez dýchacího přístroje, odkázán pouze na zásobu vzduchu v plicích. Pracovat takto s fotoaparátem v hloubkách okolo 30 metrů, se po více než deseti letech potápění pro mne stalo běžnou rutinou.

Fotografie hor a mořského světa jsem publikoval v mnoha českých a zahraničních časopisech, umístil se na předních pozicích v několika mezinárodních fotografických soutěží. O foto-expedicích jsem napsal spoustu reportáží, zveřejněných především na serveru www.fotoradce.cz, jehož redakčního teamu jsem součástí. Největší odměnou však pro mě zůstává každá možnost vrátit se zpět do hor nebo na moře, nadechnout se čerstvého vzduchu okořeněného špetkou adrenalinu a cítit, že žiju..."

Vaclav Krpelik